Blízké okolí

Pro Vás, kteří hledáte klid a netoužíte po turisticky rušných místech, je Maršov přesně to, co hledáte. Při houbaření či procházkách po okolí zcela vyjímečně někoho potkáte.

Hned za chalupou začíná soustava několika rybníků, které vybízejí k příjemným procházkám po okolí a k posezení na jejich březích, ze kterých můžete při troše štěstí pozorovat labutě, žáby, ryby , orly nebo i srny (doporučujeme si vzít dalekohled ). Dojde se k nim polní cestou, která vede okolo naší zahrady. Kousek od chalupy je první z nich. Bohužel koupat se v něm nedá, protože je příliš mělký. Dalo by se na něm proto v zimě bezpečně bruslit. Také k němu děti rády chodí krmit labutě a divoké kačeny, pokud se na něm zrovna zdržují. Za ním se nacházejí další rybníky, z nichž ten největší se nazývá Strana. Pohled na něj je opravdu překrásný. Pokud projdete obcí po silnici až na konec, uvidíte po levé straně další rybník, který se nazývá Houser. Jinak v celém okolí Maršova, ať se vydáte na jakoukoliv stranu, narazíte vždy na nějaký rybník, kterých je tu opravdu mnoho. Setkáte se s nimi i při procházce v lese.

Ke koupání z nich je nejvhodnější rybník Chytrov. Má upravenou pláž s klouzačkou pro děti a skokanským molem. Je zde možné také zapůjčit si loďku a šlapadlo nebo posedět na terase místní restaurace a dát si zmrzlinu , pití nebo něco k jídlu. Pokud hledáte klidné místo ke koupání, kde není hlava na hlavě, pak jste zde na správném místě. Rybník Chytrov je vzdálený od chalupy cca 2 – 3 km a to podle toho, zda k němu jedete autem nebo jdete pěšky.

V blízkém lese je tříhrázný rybník. Zajímavý je spíše svojí zeměpisnou zvláštností. Rozkládá se totiž na vodním předělu mezi Severním a Černým mořem, známém hlavně pod názvem Evropské rozvodí Labe-Dunaj. Při vyšším stavu vody teče jeden potůček z rybníka do Nežárky a dále až do Severního moře a druhý potůček pak do Moravské Dyje a dále až do Černého moře.

I procházka po okolních lesích Vám poskytne příjemnou relaxaci a aktivní odpočinek. Velmi příjemný les k procházkám je v okolí Tříhrázného rybníka. Procházku si můžete zpříjemnit také houbařením a sběrem lesních plodů.

Ale i další lesy v okolí Maršova vybízejí k příjemným procházkám a nebo k sběru hub a lesních plodů. Zdejší lesy jsou doslova houbařským rájem a to zejména v září a v říjnu, kdy už zde nebývá tolik turistů.

Ráz okolní krajiny je ideální také k provozování cykloturistiky a to nejen pro náročné cyklisty ale i pro ty, kteří jezdí na kole pouze rekreačně. Na kole se můžete vypravit i do vzdálenějších míst v okolí Maršova a poznat tak malebná zákoutí zdejšího kraje, kde se střídají louky s rybníky a lesy a mezi nimi na polích zlátne obilí, obdivovat jihočeské vesničky a užít si při tom nikým nerušený klid. Náročnější cyklisti mohou pak využít doporučených cyklistických tras a vydat se po nich do jádra České Kanady . Jejich seznam je k dispozici v našem objektu.

Díky vhodným klimatickým podmínkám a vyšší poloze nad mořem, má tato oblast i dobré sněhové podmínky,které umožňují v blízkém okolí sjezdové lyžování nebo lyžování na běžkách a to nejen v okolí Maršova. Nejblíže upravené běžecké stopy jsou v okolí Studené a Javořice. Pro milovníky sjezdového lyžování jsou ve Studené a v Mrákotíně osvětlené svahy s vleky dlouhými 350 m. Rybník přímo za chalupou je pak vhodný k bruslení , protože není příliš hluboký.

Nejen tedy od jara do podzimu,ale i v zimě se dá u nás strávit dovolená aktivním odpočinkem. K příjemné pohodě Vám pak přispěje do sněhu zachumlaná a příjemně vytopená chaloupka s šálkem dobrého čaje a naprostý pocit soukromí.