Poloha

Maršov leží na rozhraní Jižních Čech a Vysočiny. Zeměpisně však patří do oblasti Jižních Čech. Svojí polohou pak spadá do okresu Jindřichova Hradce, který je největším okresem v České republice a skládá se ze tří samostatných regionů: Dačicka, Třeboňska a Jindřichohradecka. V těchto místech do sebe také navzájem zasahují oblasti Českomoravské Vrchoviny, Jindřišskohradecké pánve a Javořické vrchoviny s jejím nejvyšším vrchem Javořicí (837m), která je současně i nejvyšším místem Českomoravské Vysočiny a Jihlavských vrchů.

Oblast rozprostírající se jihovýchodně od Jindřichova Hradce je malebným koutem zalesněné a na vodní plochy bohaté krajiny, která láká zejména k aktivnímu odpočinku, ale také ke klidné rekreaci. Právě pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny a rozsáhlé lesní komplexy, i pro poněkud sychravější podnební ráz, je tato oblast nazývána Českou Kanadou. Přírodní park Česká Kanada o současné rozloze cca 283 km2 byl vyhlášen roku 1994. Nejvyšším vrcholem České Kanady je Vysoký kámen (738 metrů nad mořem), průměrná nadmořská výška se pohybuje mezi 550 až 650 metry.

Českou Kanadou také probíhá hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj. Důležitou součástí tohoto rozvodí dvou moří je Tříhrázný rybník, který se nachází poblíž Maršova. Tříhrázný rybník je zeměpisnou zvláštností. Rozkládá se na vodním předělu mezi Severním a Černým mořem. Při vyšším stavu vody teče jeden potůček z rybníka do Nežárky a druhý pak do Moravské Dyje. Tak vodu z Maršova, Velkého Jeníkova a Olšan odvádí Studentský a Hamerský potok do Nežárky a dále do Severního moře, zatímco voda z okolí Heřmanče teče Lipnickým potokem do řeky Dyje, Moravy a končí v Černém moři.

K západnímu okraji České Kanady se pak přimyká menší přírodní park Homolka - Vojířov (43,1 km2), který dále na západ a jihozápad přechází v CHKO Třeboňsko.

Česká Kanada je tedy krajina s osobitým kouzlem a atmosférou nejen v létě, ale i v zimě. Odměnou za čas, který zde strávíte, vám budou nejen mnohá setkání s historií, ale také klikaté lesní pěšiny s vůní hub, tajuplná skaliska, rozlehlé prosluněné rybníky a řada dalších nádherných scenérií.

Další bližší informace o zajímavostech z blízkého a vzdálenějšího okolí jsou k dispozici v našem objektu.