Tipy na výlety

Zde naleznete nejbližší historické objekty a zajímavosti v okolí. O akcích pořádaných v aktuálním roce a další potřebné informace k jednotlivým historickým objektům se dozvíte prostřednictvím odkazu na jejich vlastní webové stránky. Počet km u názvů značí jejich vzdálenost od našeho objektu

Zámek Telč ( 18 km)

Více na http://www.zamek-telc.eu/pamatky-a-zajimavosti-v-okoli/ nebo na http://www.mesto-telc.cz/

Hrad Roštejn ( 24 km)

Více informací na http://cs.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%A1tejn

Zámek Jindřichův Hradec ( 27 km)

Více na http://www.zamek-jindrichuvhradec.eu/ nebo na http://www.jh.cz/

Zámek Dačice ( 16 km)

 

První kostka cukru vyrobena v.r.1841, více na http://www.zamek-dacice.eu/ nebo na http://www.muzeumdacice.cz

Zámek Žirovnice ( 17 km)

 

Více na http://www.zirovnice.cz/

Zámek Červená Lhota (45 km)

Více na http://www.zamek-cervenalhota.eu/

Kamenice nad Lipou (37km)

Více na http://zamekkamenicenadlipou.wz.cz/katalog/00-frames.htm

Hrad Bítov ( 50 km)

Více na http://www.hradbitov.cz

Zámek Vranov nad Dyjí (50 km)

 

Více na http://www.zamek-vranov.cz/historie/zamek/

Areál čs. opevnění Vranov nad Dyjí ( 50km)

Areál se nachází asi 200 metrů nad Vranovským zámkem u komunikace směrem na Šafov. Více nahttp://www.bunkry.cz/muzeum.aspx?MuzeumID=36

Třešť (32 km)- město betlémů

Více na http://www.trest.cz/betlemy/d-1690/p1=2515

Zámek Třeboň (59 km)

Více na http://www.zamek-trebon.eu nebo nebo na http://www.zamek-trebon.eu/hrobka-schwarzenberku/

Hrad Landštejn ( 21 km)

Více na http://www.hrad-landstejn.eu/

Bizoní farma (20 km)

Poblíž Starého Města pod Lanštejnem se nachází bizoní farma. Dojdeme k ní, vydáme-li se z náměstíčka ve Starém Městě pod Landštejnem po cyklistické stezce č. 1007. Asi po 3 km se před námi objeví pevnější ohrada. V této ohradě je stádo bizonů amerických. Bizon je velký turovitý sudokopytník, samci měří až 172 cm a váží kolem jedné tuny. Svůj původní domov má bizon v prériích Severní Ameriky. Kolem roku 1867 byl bizon prérijní téměř vyhuben, díky přísné ochraně byl ale nakonec zachráněn. Tato pro nás exotická zvířata jsou majetkem společnosti LANDŠTEJN, s.r.o.ve Starém Městě pod Landštejnem.

Graselova sluj (25 km)

Postavu známého zbojníka Jiřího Grázla, který žil v tomto kraji, si můžeme připomenout u Grázlovy sluje, nedaleko obce Stálkov, asi 4 km od Starého Města pod Landštejnem. Zajímavé seskupení balvanů bylo údajným úkrytem  J. G. Grasela. Místo leží na turistické stezce zvané Graselova, spojující Slavonice a Český Rudolec.

Trojmezní kámen (24 km)

Přibližně 3 km od Starého Města pod Landštejnem směrem na Slavonice najdeme na lesní cestě Trojmezní kámen, vytyčující historickou hranici Čech, Moravy a Rakouska.

Muzeum čs. opevnění Klášter II (25 km)

Muzeum čs. opevnění leží mezi obcí Klášter a hradem Landštejnem. Muzeum tvoří celkem 8 objektů lehkého opevnění. Více na http://www.bunkry.cz/muzeum.aspx?MuzeumID=31

Slavonice (19km)

Více na http://podzemi.shslavonice.cz/

Československé pohraniční opevnění (21 km)

 

Více na http://www.slavonicebunkry.cz  Kontakt: tel.: +420 728 043 746 nebo +420 606 102 350  e-mail: svitak.miloslav@seznam.cz

Zámek Český Rudolec(10 km)

(nazývaný též ,,Malá Hluboká“) Více na http://www.zamek-ceskyrudolec.cz/

Schillerovy kameny (10 km)

Na Graselově stezce z Českého Rudolce do Slavonic, poblíž Graselovy sluje, se nachází přírodní úkaz (654 m n. m.) pojmenovaný po známém německém spisovateli Friedrichu von Schillerovi (1759 - 1805). O tomto místě se traduje, že zde tento spisovatel vysedával na kamenech a inspirován pověstí o loupežníku Grasselovi zde stvořil své slavné dílo ,, Loupežníci“. Na památku je do kamene vytesáno jeho jméno.

Úzkokolejná dráha-zastávka Mosty(10km)

Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě tratě s rozchodem kolejí pouhých 760 mm. Obě tratě, Jindřichův Hradec - Nová Bystřice i Jindřichův Hradec - Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu tj. každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nelze nechat ujít.

Ceník jízdného a  jízdní řád se dozvíte na http://www.jhmd.cz/

Kaproun - Pomník Járy Cimrmana (21 km)

Na trase úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice je nejmenší zastávka Kaproun, která byla zřízena v roce 1930 k poctě fiktivního českého velikána, všeuměla a vynálezce Járy Cimrmana. Ten byl údajně v místě dnešní zastávky, v noci z 28. na 29. 6. roku 1900 vyloučen z vlaku, protože cestoval bez platné jízdenky. Tuto událost na místě připomíná Cimrmanova socha, kamenná mohyla, na kterou můžete přiložit kámen a pamětní deska.

Vysoký kámen (738 metrů nad mořem)( 21 km)

Jedná se o nejvyšším vrchol České Kanady. Je přístupný mimo jiné i od nejmenší vlakové zastávky Kaproun, která se nachází na trati úzkokolejné dráhy Jindřichův Hradec – Nová Bystřice.

Peršlák – kámen republiky(31 km)

V těsné blízkosti hotelu Peršlák u Nové Bystřice, na hranicích České republiky a Rakouska se nachází "Kámen republiky", který připomíná odhodlání našich vojáků bránit republiku před Německem. Nachází se na křižovatce několika cyklotras a zelené turistické trasy, asi 2 km od Nového Vojířova. Nedaleko hotelu se pak nachází nejsevernější bod Rakouska. Dojde se k němu po zelené turistické značce.

Trkal(17 km)

Jeden z nejvýznamnějších viklanů u nás. Viklany se vyznačují tím, že spočívají jen nepatrnou plochou na svém podloží a i malou silou je možné jimi hýbat. Tento viklan se již bohužel nepohybuje, protože byl v roce 1910 rozhýbán dětmi na školním výletě natolik, že byl vychýlen ze svého přirozeného těžiště. V lidových bájích je také spojován s řáděním čertů. Najdete jej v lese asi půl kilometru jihovýchodně od obce Suchdol u Kunžaku.

Lípa, památný strom v Praskolesích(11 km)

Tato prastará lípa má nejen úctyhodný věk cca 800 let, ale i odpovídající rozměry. Obvod jejího kmene měří přibližně 10,5 metrů. Kmen lípy je dutý a vejde se do něho až 12 osob. Uvnitř stromu je instalována dřevěná zvonice. Tato lípa velkolistá patří mezi naše nejvýznamnější stromy a byla vyhlášena za Památný strom. Lípa se nachází přímo v obci Praskolesy mezi Sumrakovem a Dobrou Vodou u Mrákotína.

Žulové kameny v okolí rybníka Zvůle(15 km)

V lesích v okolí rybníka Zvůle nalezneme mnoho zajímavých žulových balvanů, mezi nimi i skutečné obry či různá zajímavá seskupení, včetně kamenů nazývaných tzv. "Ďáblovy prdele".

Další

O dalších zajímavostech více na http://www.studena.cz/ nebo na http://www.novadomus.cz/ckanada.php